Text

Text je velmi důležitou součástí jakéhokoliv výkresu. Téměř na každý výkres budete potřebovat doplnit popisky a legendy, případně vysvětlivky (poznámky). V některých případech se součástí výkresu stanou dokonce celé odstavce textu. Budete-li schopni efektivně texty vytvářet a upravovat, urychlíte tím vytváření výkresu a zvýšíte svoji produktivitu. Bohužel při vytváření textů narazíme na problém měřítka výkresu. Zatímco jednotlivé objekty kreslíme zásadně ve skutečné velikosti, texty budeme muset definovat pro jednotlivá měřítka ve kterých budeme chtít výkres vytisknout (použít). Samozřejmě při práci s texty (resp. měřítky textů) pro nás bude rozhodující, jestli pracuji v modelovém prostoru, nebo v jednotlivých rozvrženích (layoutech).

V AutoCADu můžeme popisky vytvářet dvojím způsobem. Pomocí :

  1. řádkového textu .... DTEXT
  2. odstavcového textu ... MTEXT

Dříve než, začneme psát, měli bychom si nejprve nadefinovat styly textu, které budeme používat. Značně to zeefektivní práci a zároveň tím zajistíme, aby v celém výkrese byly odpovídající styly písma (což je pro technickou dokumentaci základem). {"Působí velice špatně pokud podle toho, kdy jste danou část výkresu vytvářeli je vybrán i typ písma (první týden Times, druhý Ariel, třetí Courier...)!"}

Styly písma

Implicitně je ve výkrese pouze styl písma STANDARD, všechny další styly si musíte nadefinovat.

Spuštění editace stylu písma

  1. napsání příkazu písmo do příkazového řádku.
  2. napsání originál příkazu _style do příkazového řádku.
  3. ze základního menu vybrat nabídku formát a volbu písmo
  4. použít příkazové zkratky zapsáním do příkazové řádky psm lokalizovaná verze (cz), ( st ) originál v. (acad.pgp)

Doporučení

  1. Doporučuji nepředefinovat základní styl písma STANDARD. Právě proto, že tento styl, je implicitně v každém výkrese, celá řada objektů, které budete do výkresu načítat a obsahují text, budou vycházet ze základní definice stylu a její změna může ovlivnit vaši práci. Nejjednoduším příkladem může být použití typů čar.....( pro všechny texty, které budu psát si nadefinuji nové styly )

  2. Z důvodu přehlednosti zachovám logickou vazbu mezi stylem a vytvořenýmy objekty. Např. vytvořím styly :
  3. Velice často se výkresy vytváří pro celou řadu měřítek. Příklad: navrhuji dopravní řešení malé oblasti městečka pro měřítko 1:1000 a zároveň obhajuji v této oblasti detaily návrhu křižovatek v měřítku 1:50. Musím tedy mít ve výkresu definovány styly písma jak pro měřítko 1:1000, tak 1:50. Ukazuje se velice výhodné do jména stylu k logickému označení přidat i vazbu k měřítku a tak si usnadnit práci ve větších projektech.
  4. Pro jednotlivá měřítka vytvářet samostatné popisky, i za předpokladu že jsou obsahově totožná. (neznamená to veškeré texty psát několikrát, ale musíte zaručit čitelnost vytvářené technické dokumentace, což zaručíte pouze "ručním" umístěním textu v daném měřítku)
  5. Používat pro jednotlivé styly samostatné hladiny - značně se usnadní budoucí editace.


©D.S.