Křivka

Dalším ze základních tvarů AutoCADu je křivka. Objekt Křivka je definován jako entita za sebou navazujících segmentů úseček a oblouků. Každá křivka je tedy jedním objektem, který se může skládat jak z přímých částí (úseček), tak i z oblouků. Tyto části jsou navzájem spojeny ve vrcholech křivky. AutoCAD si ukládá informace o vrcholech křivky, přičemž vy k těmto informacím máte přístup a úpravou vrcholů tak můžete měnit vzhled křivky. Křivky mají ve srovnání s úsečkami dvě výhody:
  1. křivky jsou značně univerzální: mohou být přímé či zakřivené, tenké či silné a dokonce se mohou i zužovat či rozšiřovat.
  2. úpravy křivek jsou jednodušší: stačí vybrat si kterýkoliv segment křivky. Tím totiž vyberete celou křivku, protože jednotlivé segmenty jsou spojeny. Díky tomu jsou úpravy křivek, jako např. jejich přesunování či kopírování, rychlejší a přesnější. Objekty, nakreslené pomocí úseček a oblouků, se také mohou zdát spojené, ale v závislosti na tom, jak jsou nakresleny ve skutečnosti mohou být mezi jednotlivými částmi mezery či jiné diskontinuity, díky čemuž je velmi obtížné např. vyšrafování objektů, jejichž obrys je takto nakreslen.

Spuštění příkazu:

  1. napsání příkazu křivka do příkazového řádku.
  2. napsání originál příkazu _pline do příkazového řádku.
  3. použít ikonového menu kresli a ikonky křivka
  4. ze základního menu vybrat nabídku kresli a volbu kružnice
  5. použít příkazové zkratky zapsáním do příkazové řádky k lokalizovaná verze (cz), ( pl ) originál v. (acad.pgp)

Parametry příkazu:

  1. parametry v režimu kreslení úsečkových segmentů :
    Příkaz: _pline
    Určete počáteční bod:
    Aktuální šířka úsečky je 0.0000
    Určete další bod nebo [Oblouk/Uzavři/Polotloušťka/Délka/Zpět/Tloušťka]:

  2. parametry v režimu kreslení obloukových segmentů
    Určete koncový bod oblouku nebo
    [úHel/Střed/Uzavři/Vektor/Polotloušťka/úsEčka/Rádius/Druhý bod/Zpět/Tloušťka]:

Změna vzhledu křivek příkazem Vyplnění ( _fill )

Nakreslíte-li do svého výkresu větší množství křivek s tloušťkou odlišnou od nuly, můžete poměrně značně prodloužit dobu, kterou bude AutoCAD potřebovat k překreslení výkresu či k jeho vykreslení na plotru. Proto vám AutoCAD nabízí příkaz Vyplnění ( _fill ) jímž můžete měnit viditelnost vyplněných částí širokých křivek. Pokud zobrazování vyplnění vypnete, AutoCAD bude zobrazovat a vykreslovat pouze obrysy vyplněných křivek. Jestliže se rozhodnete vypnout zobrazování vyplnění, musíte výkres regenerovat, aby se provedené změny zobrazily. Příkaz Vyplnění také řídí zobrazování veškerého šrafování a všech objektů, vytvořených pomocí příkazů Mčára, Deska a Stopa. (ve skutečnosti nastavujeme systémovou proměnnou fillmode...1 - vyplněno, 0 - navyplněno)
( ! toto nastavení může ovlivnit celou řadu entit :

Typy křivek

Různé verze AutoCADu používají rozdílné formáty uložení entity křivka ( více viz. odkaz)

Úpravy křivek

Jak jste si zcela určitě všinlli, křivky jsou komplexní objekty, sestávající z řady obloukových a přímkových segmentů, z nichž každý má vlastní informaci o hodnotě tloušťky. AutoCAD vám proto nabízí příkaz Kedit, což je příkaz, kterým lze tyto složité objekty upravovat. Příkaz Kedit nerozlišuje mezi novými optimalizovanými křivkami a křivkami vytvořenými v AutoCADu verze 13 či starší.


©D.S.